Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

           

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Laureate

2016

Music Kuldiga

Group „Hope”

1.     MAKSIMS SKIBICKIS / Latvia

2.     KATRĪNA ANNA RANDO / Latvia

Group A

1.     DANIIL ZIMIN / Russia

2.     ALMA ANETE MIĶELSONE / Latvia

3.     DAN-AH HAN / South Korea        

4.     INES BUENO LOPEZ / Spain

5.     JUNGYOON LEE / South Korea   

6.     NAGJEOM JANG / South Korea

7.     MARIAMUTSO / Estonia  

8.     ANNA KATRĪNA PAUKŠĒNA / Latvia

Group B

1.     KLĀVS JANKEVICS / Latvia

2.     ELIZAVETA   LESSOUN / Belarus

3.     MARTEN   MEIBAUM / Estonia    

4.     VLADISLAVS   GLUŠČENKO / Russia/Latvia                

5.     SU YEON YU / South Korea          

6.     SILUAN    HIRVOJA / Estonia

7.     DZMITRY   FESHCHANKA / Belarus

8.     TATSIANA BAYARYNA / Belarus

9.     MOMCHIL PANDEV / Bulgaria    

10.   KRISTINA KAZANKINA / Russia

11.   SANTA VALERE / Latvia  

12.   SILVESTRS JURIS KALNIŅŠ / Latvia   

13.   AGNIESZKA KILJAN / Poland

14.   PEYTON HALL MAGALHAES / USA

Group C

1.     EVGENY NIKOLSKIY / Russia

2.     TIAN XIE / China  

3.     IGOR KLYKOV / Russia    

4.     GUNTIGA COMENAPHATT / Thailand    

5.     KYUNGJOON   LEE / South Korea

6.     FEDOR GRIGORIEV / Russia

7.     DAYANA HARIZANOVA / Bulgaria

8.     ANTON   FESHCHANKA / Belarus

9.     VALLE-RASMUS ROOTS / Estonia

10.   ANNA MOROZOVA / Russia

11.   PENKA PETKOVA / Bulgaria

12.   ALIKSANDR SERDZIUKOU / Belarus

13.   MARKS VIĻENSKIS / Latvia  

14.   EKATERINA  SEMENOVA / Russia

15.   EUN CHO / South Korea

16.   JOHANNES VÄLJA / Estonia

17.   ELĪZE ŠĒRA / Latvia

18.   REINIS MELBĀRDIS / Latvia       

19.   MARTIN PRATISSOLI / Italy

20.   LINDA EVELĪNA HEIBERGA / Latvia

21.   DMITRIJS DROBKO / Latvia / Russia

22.   JOANNA GUTOWSKA / Poland

 

 

 

Read More

2014

Music Kuldiga

 

GROUP „HOPE”
I    Aleksander Sebastian Lattikas /Estonia/
     Syon Najman /Bulgaria/
II   Paula Skulte  /Latvia/
      Nauma Najman / Bulgaria /

GROUP  „A”
I    Juris Silvestrs Kalniņš  /Latvia/

GROUP  „B”
II  Viana Alejandro  /Spain/
Aword for best interpretation of composition by  J. S. Bach -Linda Evelīna Heiberga /Latvia/

GROUP  „C”
I  Nadežda Bardjuka  /Latvia/
II  Sergejs Ponomarjovs /Russia/
     Pjotrs Gladišs  /Russia/
III Magdalēna Ceple  /Latvia/

Aword for best interpretation of composition by J. S. Bach – Pjotrs Gladišs /Russia/
Aword for best interpretation of composition by K. Davidov – Sergejs Ponomarjovs /Russia/

 

2012

Music Kuldiga

Results of the VII International K. Davidov Competition

Group „Hope”
I vieta – Kristaps Mārtiņš Bukšs /Latvija/
               Alma Anete Miķelsone /Latvija/
II vieta – Antons Zamatajs /Latvija/
III vieta – Elfrīda Švalbe /Latvija/

Group „A”
I vieta – Linda Evelīna Heiberga /Latvija/
II vieta – Ka Yeung Hung /Honkonga/

Group „B” 
I vieta – Lee Hsu Mon-Puo /Spānija/
II vieta – Juris Kļaviņš /Latvija/
                 Penka Petkova /Bulgārija/
                 Marcel Johannes Kits /Igaunija/
III vieta – Valentīna Dubrovina /Krievija/

Group „C”
I vieta – Bruno Delepelaire /Francija/
III vieta – Nadežda Bardjuka /Latvija/
                  Petr Gladish /Krievija/


Award for the Best Performance of J.S.Bach
                                                                      – Helga Lukševica /Latvija/

Award for the Best Performance of K. Davidov piece
                                                       – Lee Hsu Mon-Puo / Spānija, Spain/

2010

Music Kuldiga

Laureate of 2010.year:

GROUP „HOPE”

TABITA BALODE – Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskola, skolotāja – Dita Barona, Latvija

B GROUP (16-20)

 2.vieta – MARSELS JOHANNES KITS – Tallinas mūzikas ģimnāzija, skolotāja – Laine Leihtere, Igaunija
Musical Gymnasium of Tallinn, teacher Laine Leichter

AGATE BIDIŅA – Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmija, skolotāja – Eleonora Testeļeca, Latvija
Jāzepa Vītola Latvian Academy of Music

3.vieta – HELGA LUKŠEVICA – Pāvula Jurjāna mūzikas vidusskola, skolotāja Eleonora Testeļeca, Latvija
3rd prize Pāvula Jurjāna Music School

C GROUP (21-27)

 

1.vieta – SERGEJS SUVOROVS - Krievija – Essenes Folkwang Universitāte, skolotājs – Jangs Čangs Čo, 
Folkwang Highschool of Essen, teacher Young- Chang Cho

2.vieta – DACE ZĀLĪTE – J. Vītola Latvijas mūzikas akadēmija, skolotājs – Māris Villerušs, Latvija
Jāzepa Vītola Latvian Academy of Music

WOOLEE JANG – Sārbrukenas mūzikas augstskola, skolotājs – Gustavs Riviniuss, Dienvidkoreja
Saarbrucken Music Highschool

3.vieta - JO HYOUNG – JOON – Karla Marijas Vēbera Drēzdenes mūzikas augstskola, skolotājs – Emīls Rovners, Dienvidkoreja
South Korea, Carl Maria von Weber Music Highschool, teacher – Emil Rovner